Saturday, June 25, 2011

2011 Locus Award Nominees

Location: Seattle, Washington.

Comments: And as quickly as it had vanished in 2009, the Best Art Book category returned to the Locus Awards as an independent entity in 2011. As always, there appears to be no rhyme or reason available to explain the sudden appearances and disappearances of this award category. Suffice it to say that the category is back for now, and seems to be back to stay. Of course, one could have said that before and one would have been wrong, so we'll just have to see.

Best Science Fiction Novel
1.   Blackout/All Clear by Connie Willis

Other Nominees:
2.   Cryoburn by Lois McMaster Bujold
3.   The Dervish House by Ian McDonald
4.   Surface Detail by Iain M. Banks
5.   Zero History by William Gibson
6.   The Passage by Justin Cronin
7.   Feed by Mira Grant
8.   Hull Zero Three by Greg Bear
9.   Terminal World by Alastair Reynolds
10. Chill by Elizabeth Bear
11. Starbound by Joe Haldeman
12. Yarn by Jon Armstrong
13. Zendegi by Greg Egan
14. Directive 51 by John Barnes
15. Sleepless by Charlie Huston
16. Brain Thief by Alexander Jablokov
17. Birdbrain by Johanna Sinisalo
18. Saltation by Sharon Lee and Steve Miller

Best Fantasy Novel
1.   Kraken by China Miéville

Other Nominees:
2.   Under Heaven by Guy Gavriel Kay
3.   The Fuller Memorandum by Charles Stross
4.   The Sorcerer's House by Gene Wolfe
5.   Who Fears Death by Nnedi Okorafor
6.   The Bards of Bone Plain by Patricia A. McKillip
7.   The Habitation of the Blessed by Catherynne M. Valente
8.   Horns by Joe Hill
9.   The Bird of the River by Kage Baker
10. A Dark Matter by Peter Straub
11. Zoo City by Lauren Beukes
12. Changeless by Gail Carriger
13. Shades of Grey by Jasper Fforde
14. The Half-Made World by Felix Gilman
15. The Thousand Autumns of Jacob de Zoet by David Mitchell
16. The Desert Spear by Peter V. Brett
17. Hespira by Matthew Hughes
18. The House of Discarded Dreams by Ekaterina Sedia
19. The Wolf Age by James Enge
20. The Folding Knife by K.J. Parker
21. Jade Man's Skin by Daniel Fox
22. Kings of the North by Cecelia Holland
23. The Way of Kings by Brandon Sanderson
24. A Matter of Blood by Sarah Pinborough

Best Young Adult Book
1.   Ship Breaker by Paolo Bacigalupi

Other Nominees:
2.   I Shall Wear Midnight by Terry Pratchett
3.   Mockingjay by Suzanne Collins
4.   Behemoth by Scott Westerfeld
5.   Enchanted Glass by Diana Wynne Jones
6.   White Cat by Holly Black
7.   Pathfinder by Orson Scott Card
8.   Tresholds by Nina Kiriki Hoffman
9.   The Boneshaker by Kate Milford
10. The Keys to the Kingdom, Book 7: Lord Sunday by Garth Nix
11. Monsters of Men by Patrick Ness
12. Kid vs. Squid by Greg van Eekhout
13. Factotum by D.M. Cornish
14. Fever Crumb by Philip Reeve

Best First Novel
1.    The Hundred Thousand Kingdoms by N.K. Jemisin

Other Nominees:
2.   How to Live Safely in a Science Fictional Universe by Charles Yu
3.   The Quantum Thief by Hannu Rajaniemi
4.   Shades of Milk and Honey by Mary Robinette Kowal
5.   The Loving Dead by Amelia Beamer
6.   The Bookman by Lavie Tidhar
7.   The Native Star by M.K. Hobson
8.   A Book of Tongues by Gemma Files
9.   Redemption in Indigo by Karen Lord
10. Clowns at Midnight by Terry Dowling
11. The Dream of Perpetual Motion by Dexter Palmer
12. The Replacement by Brenna Yovanoff
13. Meeks by Julia Holmes
14. The Last Page by Anthony Huso
15. Noise by Darin Bradley

Best Novella
1.   The Lifecycle of Software Objects by Ted Chiang

Other Nominees:
2.   Bone and Jewel Creatures by Elizabeth Bear
3.   The Mystery Knight by George R.R. Martin
4.   The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen's Window by Rachel Swirsky
5.   Troika by Alastair Reynolds
6.   The Maiden Flight of McCauley's Bellerophon by Elizabeth Hand (reviewed in Errantry: Strange Stories)
7.   The Sultan of the Clouds by Geoffrey A. Landis (reviewed in Asimov's Science Fiction: Vol. 34, No. 9 (September 2010))
8.   The Taborin Scale by Lucius Shepard
9.   A History of Terraforming by Robert Reed (reviewed in Asimov's Science Fiction: Vol. 34, No. 7 (July 2010))
11. Chicken Little by Cory Doctorow
12. Mammoths of the Great Plains by Eleanor Arnason
13. Ghosts Doing the Orange Dance by Paul Park (reviewed in Fantasy & Science Fiction: Volume 118, Nos. 1 & 2 (January/February 2010)
14. A Glimpse of the Marvellous Structure (And the Threat it Entails) by Sean Williams
15. Cloud Permutations by Lavie Tidhar
16. The Rift by John G. Hemry
17. Seven Cities of Gold by David Moles
18. Jackie's Boy by Steven Popkes

Best Novelette
1.   The Truth Is a Cave in the Black Mountains by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   The Mad Scientist's Daughter by Theodora Goss
4.   The Fool Jobs by Joe Abercrombie
6.   A Thousand Flowers by Margo Lanagan
7.   The Naturalist by Maureen F. McHugh
8.   Goats of Glory by Steven Erikson
9.   In the Stacks by Scott Lynch
10. Map of Seventeen by Christopher Barzak
11. Sleepover by Alastair Reynolds
12. Eating at the End-of-the-World Café by Dale Bailey
13. A Jar of Goodwill by Tobias S. Buckell
14. The Care and Feeding of Your Baby Killer Unicorn by Diana Peterfreund
15. La Lune T'Attend by Peter S. Beagle
17. Pining to be Human by Richard Bowes
18. Trinity County, CA by Peter S. Beagle
19. Blind Cat Dance by Alexander Jablokov
20. Amor Vincit Omnia by K.J. Parker
21. --30-- by Laird Barron
22. Seven Years from Home by Naomi Novik
23. Amor Fugit by Alexandra Duncan
24. A Rich Full Week by K.J. Parker
25. The Cage by A.M. Dellamonica
26. Eight Miles by Sean McMullen
27. Under/Above the Water by Tanith Lee
28. Black and White Sky by Tanith Lee
29. To Hold the Bridge by Garth Nix
30. Princess Prettypants by Meg Cabot
31. Butterfly and the Blight at the Heart of the World by Lavie Tidhar
32. The Spy Who Never Grew Up by Sarah Rees Brennan

Best Short Story
1.   The Thing About Cassandra by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   The Things by Peter Watts
3.   Thirteen Ways of Look at Space/Time by Catherynne M. Valente
4.   Booth's Ghost by Karen Joy Fowler
7.   How to Become a Mars Overlord by Catherynne M. Valente
9.   Sleeping Dogs by Joe Haldeman
10. A Letter from the Emperor by Steve Rasnic Tem (reviewed in Asimov's Science Fiction: Vol. 34, No. 1 (January 2010))
11. The Green Book by Amal El-Mohtar
12. The Man With the Knives by Ellen Kushner
13. Tonight We Fly by Ian McDonald
14. After the Dragon by Sarah Monette
15. The Jammie Dodgers and the Adventure of the Leicester Square Screening by Cory Doctorow
16. The Taste of Night by Pat Cadigan
17. The Exterminator's Want-Ad by Bruce Sterling
18. Seven Sexy Cowboy Robots by Sandra McDonald
19. Sobek by Holly Black
20. Elegy for a Young Elk by Hannu Rajaniemi
21. Polka Dots and Moonbeams by Jeffrey Ford
22. Blue Fire by Bruce McAllister
23. Clockwork Fairies by Cat Rambo
24. Graffiti in the Library of Babel by David Langford
25. A Suitable Present for a Sorcerous Puppet by Garth Nix
26. Flower, Mercy, Needle, Chain by Yoon Ha Lee
27. The Children of Cadmus by Ellen Kushner
28. The Cull by Robert Reed
29. The Monster's Million Faces by Rachel Swirsky
30. The Fermi Paradox Is Our Business Model by Charlie Jane Anders
31. Standard Loneliness Package by Charles Yu
32. Fair Ladies by Theodora Goss
33. Cold Hands by Cassandra Clare
34. Futures in the Memories Market by Nina Kiriki Hoffman
35. Love Will Tear Us Apart by Alaya Dawn Johnson
36. The Night Train by Lavie Tidhar

Best Collection
1.   Selected Stories by Fritz Leiber

Other Nominees:
2.   Mirror Kingdoms: The Best of Peter S. Beagle by Peter S. Beagle
3.   The Best of Kim Stanley Robinson by Kim Stanley Robinson
4.   The Collected Stories of Roger Zelazny: Volume Five: Nine Black Doves by Roger Zelazny
5.   What I Didn't See and Other Stories by Karen Joy Fowler
6.   The Collected Stories of Roger Zelazny: Volume Six: The Road to Amber by Roger Zelazny
7.   The Best of Larry Niven by Larry Niven
8.   Deep Navigation by Alastair Reynolds
9.   The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 3: The Saturn Game by Poul Anderson
10. The Green Leopard Plague and Other Stories by Walter Jon Williams
11. Leviathan Wept and Other Stories by Daniel Abraham
12. The Poison Eaters and Other Stories by Holly Black
13. The Ammonite Violin & Others by Caitlín R. Kiernan
14. The Third Bear by Jeff VanderMeer
15. Mysteries of the Diogenes Club by Kim Newman
16. Case and the Dreamer: The Complete Stories of Theodore Sturgeon: Volume XIII by Theodore Sturgeon
17. Journeys by Ian R. MacLeod
18. Occultation by Laird Barron
19. Hard-Luck Diggings: The Early Jack Vance by Jack Vance
20. Recovering Apollo 8 and Other Stories by Kristine Kathryn Rusch
21. Holiday by M. Rickert
22. The Sky That Wraps by Jay Lake
23. Diana Comet and Other Improbable Stories by Sandra McDonald
24. The Juniper Tree and Other Blue Rose Stories by Peter Straub
25. Amberjack: Tales of Fear and Wonder by Terry Dowling
26. On the Banks of the River of Heaven by Richard Parks

Best Anthology
1.   Warriors edited by George R.R. Martin and Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   The Year's Best Science Fiction: Twenty-Seventh Annual Collection edited by Gardner Dozois
3.   Swords & Dark Magic edited by Jonathan Strahan and Lou Anders
4.   Zombies vs Unicorns edited by Holly Black and Justine Larbalestier
5.   The Beastly Bride edited by Ellen Datlow and Terri Windling
6.   The Best Science Fiction and Fantasy of the Year edited by Jonathan Strahan
7.   Godlike Machines edited by Jonathan Strahan
8.   The Way of the Wizard edited by John Joseph Adams
9.   Year's Best SF 15 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
10. The Wesleyan Anthology of Science Fiction edited by Arthur B. Evans, et al.
11. Is Anybody Out There? edited by Nick Gevers and Marty Halpern
12. Darkness: Two Decades of Modern Horror edited by Ellen Datlow
13. Black Wings: New Tales of Lovecraftian Horror edited by S.T. Joshi
14. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2010 Edition edited by Rich Horton
15. Sympathy for the Devil edited by Tim Pratt
16. Wings of Fire edited by Jonathan Strahan and Marianne S. Jablon
17. Sprawl edited by Alisa Krasnostein
18. The Mammoth Book of Best New Horror: 21 edited by Stephen Jones
19. The Best of Talebones edited by Patrick Swenson

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century: Volume 1: 1907-1948: Learning Curve by William H. Patterson, Jr.

Other Nominees:
2.   80! Memories & Reflections on Ursula K. Le Guin edited by Karen Joy Fowler and Debbie Notkin
3.   C.M. Kornbluth: The Life and Works of a Science Fiction Visionary by Mark Rich
4.   Conversations with Octavia Butler by Consuela Francis
5.   Bearings: Reviews 1997-2001 by Gary K. Wolfe
6.   British Science Fiction & Fantasy: Twenty Years, Two Surveys edited by Paul Kincaid and Niall Harrison
7.   Anthopology 101: Reflections, Inspections and Dissections of SF Anthologies by Bud Webster
8.   Into the Media Web by Michael Moorcock
9.   The Animal Fable in Science Fiction and Fantasy by Bruce Shaw
10. Science Fiction, Imperialism, and the Third World: Essays on Postcolonial Literature and Film edited by Ericka Hoagland and Reema Sarwal

Best Art Book
1.   Spectrum 17: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner

Other Nominees:
2.   Instructions by Charles Vess and Neil Gaiman
3.   The Bird King and Other Sketches by Shaun Tan
4.   Middle-Earth: Visions of a Modern Myth by Donato Giancola
5.   Dragon's Domain by Bob Eggleton
6.   Otherworlds by Tom Kidd
7.   Star Wars Art: Visions edited by Anonymous
8.   Outermost by Jack Gaughan, edited by Luis Ortiz

Best Editor
1.   Ellen Datlow

Other Nominees:
2.   Jonathan Strahan
3.   Gardner Dozois
4.   David G. Hartwell
5.   Gordon van Gelder
6.   Lou Anders
7.   Sheila Williams
8.   Ann VanderMeer and Jeff VanderMeer
9.   John Joseph Adams
10. William Schafer
11. Terri Windling
12. Stanley Schmidt
13. Patrick Nielsen Hayden
14. Toni Weisskopf
15. Sharyn November
16. Shawna McCarthy
17. Betsy Wollheim
18. Gavin Grant and Kelly Link
19. Peter Crowther
20. Martin H. Greenberg
21. Betsy Mitchell
22. Ginjer Buchanan
23. Stephen Jones
24. Beth Meacham
25. Teresa Nielsen Hayden

Best Magazine
1.   Asimov's

Other Nominees:
2.   Fantasy & Science Fiction
4.   Analog
5.   Subterranean
6.   Clarkesworld Magazine
7.   Strange Horizons
8.   Interzone
9.   Lightspeed
10. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
11. Realms of Fantasy
12. Fantasy Magazine
13. Weird Tales
14. The New York Review of Science Fiction
15. SF Site
16. Ansible
17. Black Gate
18. Apex
19. Jim Baen's Universe
20. Cemetery Dance
21. Postscripts
22. Electric Velocipede

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   Subterranean Press
3.   Night Shade Books
4.   Baen
5.   Orbit
6.   Pyr
7.   DAW
8.   Ace
9.   NESFA Press
10. Del Rey
11. Gollancz
12. Angry Robot
13. PS Publishing
14. Small Beer Press
15. Tachyon
16. Roc
17. Spectra
18. Harper Voyager
19. St. Martin's
20. Golden Gryphon
21. Aqueduct Press
22. Eos

Best Artist
1.   Shaun Tan

Other Nominees:
2.   Michael Whelan
3.   John Picacio
4.   Donato Giancola
5.   Bob Eggleton
6.   Charles Vess
7.   Stephan Martiniere
8.   Kinuko Y. Craft
9.   Frank Frazetta
10. Phil Foglio
11. Leo Dillon and Diane Dillon
12. John Jude Palencar
13. Thomas Canty
14. Julie Bell
15. Daniel Dos Santos
16. Dave McKean
17. Vincent Di Fate
18. J.K. Potter
19. Michael Kaluta
20. Tom Kidd
21. Boris Vallejo
22. Frank Wu
23. Chris McGrath
24. Yoshitaka Amano

Go to previous year's nominees: 2010
Go to subsequent year's nominees: 2012

Book Award Reviews     Home

No comments:

Post a Comment